Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie”, „Ludzie bezdomni” - bohaterowie utworów Żeromskiego w zderzeniu z brutalnością życia. Rozwiń temat

Bohaterowie kreowani przez Stefana Żeromskiego w jego powieściach, przepełnieni ideałami i marzeniami, często próbują zmieniać kształt świata, przejawiają cechy romantyczne (indywidualizm, chęć dokonania wielkich czynów). Widoczna jest opozycja między ich pragnieniami a realnym kształtem bezlitosnego świata. Chciałbym pokrótce przedstawić wyniki ich konfrontacji z brutalnym życiem.

Pierwszym przykładem, którym się posłużę, będzie doktor Tomasz Judym - bohater powieści „Ludzie bezdomni”. W jego życiu, na skutek ciężkiej młodości, kiedy to wychowywał się w ubóstwie i towarzystwie ojca alkoholika, i wykorzystanej szansy od losu, pojawiła się idea pomocy biednym. Tak bardzo pochłonęła młodego chirurga, że prędko zaczął podporządkowywać jej wszystkie swoje siły. Najpierw ponosi klęskę podczas wygłaszania referatu na temat poprawy losu ludzi ubogich. Towarzystwo warszawskich lekarzy krytykuje go, nazywając jego poglądy nadmiernie idealistycznymi i marzycielskimi. Judym nie jest w stanie wzbudzić zainteresowania swoją koncepcją w konformistycznym kręgu medyków. Ich zdaniem pomoc biednym nie ma sensu, ponieważ nie jest dochodowa.

Rozczarowanie próżnością wyższych sfer rzuca naszego bohatera do sanatorium w Cisach,...

Podobne wypracowania