Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - dwa dni z życia pana Tomasza, bohatera utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pan Tomasz to starszy, dystyngowany i elegancki mężczyzna. Kilka lat temu zakończył praktykę adwokacką i przeszedł na emeryturę. Mecenas miał swoje codzienne rytuały i małe dziwactwa.

Poniedziałek. Spotkanie przyjaciela.

Pan Tomasz wstał o świcie i rozpoczął śniadanie od lektury codziennej prasy. Przejrzał aktualne wydarzenia społeczne i polityczne, szybko przekartkował sport i dział kulinarny i przeszedł do swojej ulubionej części - kultury. W jego ulubionej filharmonii za miesiąc miał odbyć się koncert światowej sławy skrzypaczki. Takie wydarzenie nie mogło odbyć się bez wielkiego znawcy muzyki klasycznej, jakim był pan Tomasz. Polecił lokajowi zarezerwować najlepszą lożę, by mógł w pełni delektować się piękną muzyką. 

Po śniadaniu adwokat pracował w swoim gabinecie na piętrze. Spoglądając przez okno zobaczył swoją małą sąsiadkę siedzącą, jak zwykle, na parapecie przy oknie. Adwokat niedawno dowiedział się, że dziecko jest niewidome. Współczuł dziewczynce, że w tak młodym została pozbawiona możliwości podziwiania piękna świata i barwnej przyrody. Obserwację mecenasa przerwała wizyta stróża, który był ostatni dzień w pracy. Zawiadomił swojego pana, że od jutra pracę w domu rozpocznie nowy, młody i energiczny stróż....

Podobne wypracowania