Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dorota Terakowska - biografia, życiorys

Dorota Terakowska to polska pisarka i dziennikarka, urodzona 30 sierpnia 1938 roku w Krakowie.

Studiowała socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W późniejszym czasie rozpoczęła pracę w „Gazecie Krakowskiej”, „Zeszytach Prasoznawczych” i „Przekroju” na stanowisku redaktorki i publicystki. Pracowała tam przez wiele lat.

Wyszła za mąż za dziennikarza i dokumentalistę – Macieja Szumowskiego.

W 1986 roku dzięki współpracy z podziemnym wydawnictwem „Nowa”, wydała zbiór swoich reportaży pt.: „Próba generalna”. W tym samym roku wydała także „Babci Brygidy szaloną podróż”, co było jej literackim debiutem.

W 1990 roku założyła dziennik „Czas Krakowski”, a dwa lata później ukazała się jej „Córka czarownic”. Kolejnymi książkami, które wyszły spod jej pióra, były: „Władca Lewawu” i „Lustro pana Geymsa” z 1995 roku. W latach 1995-1999 Terakowska pracowała na stanowisku wiceprezesa „Spółdzielni Dziennikarzy Przekrój”. W tym czasie wydała także „Samotność bogów” i „Tam, gdzie spadają anioły”.

Była trzykrotna laureatką polskiej sekcji Międzynarodowej Izby do spraw Książek dla Młodych. W 2001 roku wydała powieść „Poczwarka”, a w 2003 „Ono”, która przyniosła jej nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Urodziła dwie córki – obecnie reżyserkę Małgorzatę Szumowską i dziennikarkę Katarzynę Nowak.

Terakowska zmarła 4 stycznia 2004 roku w Krakowie. Miesiąc później zmarł także jej małżonek.

Podobne wypracowania do Dorota Terakowska - biografia, życiorys