Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arka Noego - streszczenie skrótowe

Opowieść o Arce Noego pochodzi ze Starego Testamentu i przedstawia historię ocalałego z potopu bohatera.

Noe bardzo kochał Boga. Służył mu i żył zgodnie z boskimi prawami. Stwórca doceniał jego dobroć i postanowił ocalić go z planowanej zagłady. Ludzie żyjący wtedy na Ziemi byli źli i niegodni miłości Boga. Popełniali zbrodnie, ich moralność była na bardzo niskim poziomie i nie mieli szacunku dla Pana. Dlatego ten chciał zgładzić ich wszystkich, aby potem stworzyć nowy, lepszy świat. Postanowił zesłać na ludzkość potop, który zniszczy wsztstkich i wszystko Bóg zapragnął ocalić Noego wraz z rodziną, więc zlecił mu budowę arki, która miała pełnić funkcję schronu. Do arki mężczyzna miał zabrać zwierzęta każdego gatunku, aby mogły przetrwać i rozmnażać się po potopie. Noe gromadził również żywność, aby przeżyć dni spędzone w schronie. Kiedy w końcu nadszedł dzień potopu Bóg ostrzegł bohatera i nakazał mu schronić się do arki. Noe zabrał żonę, synów wraz z rodzinami i wszedł do środka.
   
Potop trwał czterdzieści dni. Wody podniosły się tak wysoko, że zakryły nawet najwyższe góry. Wszyscy ludzie i zwierzęta pozostałe na ziemi zginęli. Wreszcie Bóg sprawił, że wody opadły i wielki potop się skończył. Noe wypuszczał ptaki, by sprawdzały poziom wód. Kiedy w końcu ziemia była sucha, Bóg nakazał Noemu i jego rodzinie wyjść ze schronu. Bohater wypuścił też zwierzęta i Pan kazał im się rozmnażać.
   
Potem Pan pobłogosławił Noego, a ten z wdzięczności zbudował mu piękny ołtarz. Z dalszej części opowieści możemy dowiedzieć się, że Bóg zawarł przymierze z Noem. Mężczyzna brał czynny udział w tworzeniu nowego świata. Ocaleli także jego synowie z żonami i dziećmi, którzy pomnażali swoje rody. Ludzie urodzeni po potopie wcale nie byli lepsi, jednak więcej Pan nie ukarał ich w tak okrutny sposób.
   
Do dziś arka zbudowana przez Noego stanowi symbol ocalenia oraz nowego życia.

Podobne wypracowania do Arka Noego - streszczenie skrótowe