Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sylvia Plath - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sylvia Plath należy do kręgu tzw. poetów przeklętych. Tym mianem określa się twórców różnych epok (poczynając od średniowiecznego poety Francoisa Villona, poprzez żyjących w XIX wieku francuskich twórców Arthura Rimbauda i Charlesa Baudelaire'a, po pisarzy nam współczesnych, jak Jim Morrison czy w Polsce – Andrzej Bursa). Tego rodzaju twórcy często prowadzili kontrowersyjne, pełne skandali życie, ich twórczość nie podporządkowywała się ogólnym kanonom i standardom, często była bluźniercza i poruszała tematy tabu. Pisarze nierzadko zmagali się z problemami psychicznymi (np. Rafał Wojaczek) i kończyli swoje życie poprzez akt samobójczy (np. Edward Stachura).

Podobny los spotkał Sylvię Plath. Przez całe życie zmagała się ona z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym objawiającym się naprzemiennymi stanami depresji oraz euforii. Brała co prawda leki antydepresyjne, jednak niektóre z nich tylko pogarszały jej stan. Istnieje nawet teoria, że to źle dobrane medykamenty przyczyniły się do jej samobójstwa. Fakt pozostaje faktem – Plath miała za sobą kilka prób samobójczych oraz liczne epizody w klinikach i szpitalach psychiatrycznych.

Urodzona w 1932 roku w Stanach...

Podobne wypracowania