Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Sienkiewicz to pierwszy polski laureat Literackiej Nagrody Nobla, twórca barwnej galerii typów szlacheckich z imć panem Zagłobą na czele. Wielki prozaik tworzący „ku pokrzepieniu serc”. Społecznik i publicysta.

Urodzony (1846 r.) w Woli Okrzejskiej na Podlasiu w zubożałej rodzinie ziemiańskiej, od 1855 r. mieszka w Warszawie. Studiuje w Szkole Głównej w Warszawie oraz po jej zamknięciu także na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo zapisuje się na medycynę, potem na prawo (1866-69) i literaturę (od 1871). Żadnego z kursów nie zakończy złożeniem egzaminów końcowych.

W 1869 debiutuje jako publicysta w „Przeglądzie Tygodniowym”, gdzie zamieszczona zostaje jego recenzja na temat sztuki teatralnej. Wcześniejsza próba opublikowania wierszowanego utworu „Sielanka” w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1667 r. zakończyła się niepowodzeniem. Początkowa porażka miała jednak być mało istotna dla rozwoju przyszłej kariery pisarskiej i publicystycznej. Podczas trwającej przez wiele lat działalności na niwie publicystyki współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, „Niwą” (cykl „Wiadomości bieżące”) i „Gazetą Polską” (cykl „Chwila...

Podobne wypracowania