Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Krzyżacy” jako powieść historyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść historyczna to gatunek powstały w pierwszej połowie XIX wieku. Nie pojawił się naturalnie, w próżni. Początków należy szukać w średniowiecznych romansach rycerskich. Później, choć jeszcze zanim romantycy odkryli możliwości historii i zaczęli eksploatować tematy ściśle historyczne oraz adaptować je do swoich utworów, w literaturze światowej nowy typ powieści utworzył Walter Scott. Powieść tzw. walterskotowska opierała się z jednej strony na wątku romansowym, z drugiej natomiast – na szerokim uwzględnieniu zdarzeń i kolorytu epoki.„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza to typowa powieść historyczna. Autor precyzyjnie realizuje elementy gatunkowe zarówno na płaszczyźnie fabularnej, jak i kompozycyjnej czy lingwistycznej.

Akcja powieści historycznej winna rozgrywać się w czasie, który od współczesnego czytelnika dzieli spora przepaść, tak, by mógł on wyznaczyć wyraźną granicę owej epoki jako epoki zakończonej, prawdziwie historycznej. Tak jest w przypadku „Krzyżaków”, którzy powstali w 1900 r. Wydarzenia w nich zawarte to okres panowania Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi oraz wielkiej wojny polsko-krzyżackiej.

O to, czy Sienkiewicz zachowuje historyczną prawdę,...

Podobne wypracowania