Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Młodożeniec „Moskwa” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Młodożeniec związał się z ruchem futurystycznym na krótko po powrocie do kraju z wojny bolszewickiej 1917 roku. Zbliżył się wówczas do środowiska Formistów, w którym zapoznał się i zaprzyjaźnił z Tytusem Czyżewskim. Obaj rozpoczęli działalność na rzecz promowania nowego kierunku estetycznego w polskiej poezji w Krakowie, gdzie przyłączył się do nich Bruno Jasieński. Założyli Klub Futurystów „Katarynka”, w ramach którego organizowano wieczory artystyczne w krakowskich kawiarniach. Wspólnie wydali również dwa manifesty futuryzmu - „Jednodńuwki futurystuw”. W pierwszej z nich przedstawiono program poezji lingwistycznej, rezygnującej z zasad ortografii i zależności pomiędzy brzmieniem słowa a jego znaczeniem.

W programie artystycznym młodych poetów pojawiła się koncepcja zabawy słowem w celu prowokacji umysłowej i obyczajowej odbiorcy. W takim duchu został utrzymany utwór Młodożeńca zatytułowany „Moskwa”, składający się z ciągu dźwięków o podobnym brzmieniu, które razem tworzą swego rodzaju „piosenkę”, którą roztargniony autor mógłby nucić pod nosem, rozpatrując nurtujące go pytanie:
„tu-m czy-m ta-m?
tam-tam...

Podobne wypracowania