Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Autor „Transakcji o wojnie chocimskiej”, Wacław Potocki (ok. 1621-1696), przychodzi na świat w Woli Łużeńskiej nieopodal Biecza. Wychowywał się w rodzinie ariańskiej pieczętującej się herbem Średniawa. Nie ma pewności co do tego, czy młody Wacław ukończył jakieś znamienite szkoły, ale faktem jest, iż był człowiekiem wykształconym. Mógł pobierać nauki w szkole ariańskiej w Raciborzu, ale zupełnej pewności na ten temat mieć nie możemy. Prowadził za to typowe życie ziemianina. Kiedy w 1642 r. umiera mu ojciec, wraz z braćmi zaczyna gospodarować odziedziczonym majątkiem. W 1648 r. bierze ślub z Katarzyną Morsztynówną. W 1658 r. wraz z wydaniem ustawy nakazującej arianom przejście na religię katolicką, Wacław Potocki, chcąc uniknąć wygnania z kraju, zostaje katolikiem. Jego żona Katarzyna dekretowi się nie podporządkowała.

Wacław Potocki to nie tylko stateczny i rozważny ziemianin, ale także dzielny i oddany swemu królowi żołnierz. W 1651 r. on wyrusza na wyprawę wojenną i bierze udział w bitwie pod Beresteczkiem. Również w czasie potopu szwedzkiego, mimo wcześniejszych sympatii związanych z osobą Karola Gustawa, ostatecznie decyduje się na wystawienie oddziału zbrojnych, który poprze Jana Kazimierza. Sam Wacław jest obecny wśród...

Podobne wypracowania