Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Konwicki - biografia, życiorys

Tadeusz Konwicki urodził się 22 czerwca 1926 roku w miejscowości Nowa Wilejka. Jego rodzicami byli Michał oraz Jadwiga. Pisarz rozpoczął swoją edukację w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. W kontynuowaniu nauki przeszkodził mu wybuch II wojny światowej. Należało wtedy porzucić mrzonki o wykształceniu i rozpocząć przyśpieszony kurs dojrzewania. Tak było również w przypadku Konwickiego. Jego pierwsza praca nie należała do lekkich. Był pomocnikiem elektryka w jednym ze szpitali. Pracował również jako pomocnik na kolei. W roku 1944 udało mu się zdać egzamin maturalny i rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Były to studia polonistyczne, jednak pisarz ich nie ukończył.

W roku 1946 Konwicki zadebiutował w prasie utworem „Szkice z Wybrzeża”. Pokazał nie tylko kunszt literacki, ale też plastyczny, gdyż sam był ilustratorem swojego dzieła. W tym samym roku podjął pracę jako korektor oraz redaktor techniczny w piśmie pt.: „Odrodzenie”. Kiedy redakcję przeniesiono do Warszawy, również Konwicki zdecydował się na przeprowadzkę do stolicy. Swoje utwory zamieszczał w „Nurcie” i „Wsi”. Artysta znalazł osobę, która podzielała jego zainteresowania sztuką i literaturą. W roku 1949 wziął ślub z Danutą Leniną, która była plastyczką. Warto dodać, że w latach 1944-1945 Konwicki był członkiem AK i walczył w partyzantce, co później wykorzysta, jako motywy, w niektórych utworach (np. w „Dzienniku współczesnym”).

Konwicki jest autorem takich powieści jak: „Władza” (1954), „Rojsty” (1956), „Przy budowie” (1950, powieść produkcyjna), „Sennik współczesny” (1963), „Kronika wypadków miłosnych” (1974), „Mała Apokalipsa” (1979) czy „Bohiń” (1987). Zaliczany jest do pokolenia „pryszczatych” ze względu na fascynację partią, którą niegdyś przeżywał. Wszedł jednak w konflikt z przedstawicielami władzy i w roku 1966 został wydalony z PZPR. Od roku 1976 zmuszony był publikować w tzw. drugim obiegu. Został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za swą twórczość literacką otrzymał Nagrodę PEN Clubu i Fundacji im. Kościelskich.

Tadeusz Konwicki dał się poznać nie tylko jako dobry redaktor i wspaniały pisarz, ale również świetny scenarzysta filmowy i reżyser. Brał udział w tworzeniu takich filmów, jak „Ostatni dzień lata”, „Salto” czy „Lawa”.

Podobne wypracowania do Tadeusz Konwicki - biografia, życiorys