Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Truman Capote - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Truman Capote urodził się 30 września 1924 roku w stanach Zjednoczonych, a dokładnie – w Nowym Orleanie. Jego prawdziwe nazwisko to: Truman Streckfus Persosns. Jego ojciec, Archulus (Arch), był sprzedawcą, pracował również jako urzędnik; nigdzie nie potrafił on zagrzać miejsca i utrzymać pracy. Matka Trumana była niegdyś królową piękności. Nazywała się Lillie Mae Faulk. Małżeństwo nie było szczęśliwe ani udane. Kiedy chłopak miał cztery lata, jego rodzice rozwiedli się. Matka odesłała go do Monroeville, aby zamieszkał z ciotkami i kuzynami. Niedługo później ponownie wyszła za mąż. Tym razem wybrała nieco ostrożniej. Poślubiła zamożnego biznesmena, a Truman zamieszkał z matką i ojczymem w Nowym Jorku.

Powszechnie uważa się, że rozpoczęcie kariery literackiej umożliwiły mu znajomości, które pisarz nawiązał w młodym wieku. Po ukończeniu liceum podjął on bowiem pracę jako goniec w redakcji „The New Yorker”. Poznał tam wielu wpływowych i utalentowanych ludzi, którzy zauważyli jego talent literacki. Pracownicy redakcji wspominali go jako młodego chłopaka (miał siedemnaście lat), który był samotnikiem i ekscentrykiem. Świadczył o tym chociażby sposób ubierania się, który zwracał uwagę (np. nosił na plecach...

Podobne wypracowania