Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artyzm „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego można określić jako wielką mieszaninę stylów, konwencji i środków wyrazu. Przeplatają się one w tym utworze, dając efekt żywej i ciekawej całości. Myślę, że warto przyjrzeć się bliżej tej interesującej mozaice, aby wydzielić jej poszczególne elementy.

Na początek warto zając się kompozycją tego dzieła. „Wesele” składa się z trzech aktów. Pierwszy ma formę realistyczną, jest jakby komedią obyczajowo-społeczną. Przypomina nieco reportaż z przyjęcia w bronowickiej chacie. W drugim, za sprawą zjaw, zaznacza się sfera symboliczno-fantastyczna. Ostatni, w którym rozgrywa się sprawa państwowa, można określić mianem dramatu narodowego. Z powyższych rozważań łatwo wysnuć wniosek, że każdy akt rozgrywa się w odmiennej konwencji. Nadrzędnym aspektem, charakterystycznym dla tych zróżnicowanych sposobów przedstawiania, jest fakt przenikania się dwóch płaszczyzn – realnej i fantastycznej.

Sporo uwagi zwrócił autor na detale. W sali Gospodarza wiszą obrazy, pojawiają się liczne przedmioty o wspaniałym ubarwieniu takie jak: pawie pióra, ludowe stroje, piękne meble. Wszystko to pobudza percepcję czytelnika, grając przed jego oczyma bogactwem barw.

Ważne...

Podobne wypracowania