Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pieśni o Rolandzie” jako epos rycerski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pieśń o Rolandzie” (franc. „Chanson de Roland”) nieznanego autorstwa, utwór prawdopodobnie z XI wieku (znany jednak tylko z oksfordzkiego rękopisu z roku 1170), jest najstarszym w historii zabytkiem literackim, traktującym o tzw. eposie rycerskim (franc. chansons de geste).

Dzieło opisuje historię konfliktu chrześcijańsko muzułmańskiego z roku 778, kiedy to miała miejsce wojna pomiędzy frankijskim królem Karolem Wielkim a saraceńskim kalifem, Marsylem. Jednak przedstawione w utworze wydarzenia historyczne znacznie odbiegają od np. relacji wiarygodnego kronikarza Einharda, dlatego też trzeba je traktować jedynie jako literacką wizje autora - jest to jedna z cech charakterystycznych dla chansons de geste).

Treść utworu podzielona jest na cztery zasadnicze części. W pierwszej ma miejsce swoiste zawiązanie akcji, bowiem zazdrosny o relacje pomiędzy Rolandem a Karolem Wielkim, Ganelon dopuszcza się zdrady i wchodzi w tajemne układy z dowódcą wojsk saraceńskich. W wyniku tego porozumienia - w rozdziale drugim - wojska Roland niespodziewanie wpadają w zasadzkę w wąwozie Rancevaux i w konfrontacji z przeważającymi siły muzułmańskimi w walnej bitwie zostają rozgromione. Sam Roland również ponosi śmierć w sposób...

Podobne wypracowania