Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Łukasiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chemik Ignacy Łukasiewicz urodził we wsi Zaduszniki w 1822 roku. Pochodził ze zubożałej szlacheckiej rodziny. W 1832 roku rozpoczął edukację w gimnazjum prowadzonym przez Ojców Pijarów w Rzeszowie, ale po ukończeniu czterech klas został zmuszony do przerwania nauki. Powodem tej decyzji były poważne problemy finansowe w rodzinie. Łukasiewicz rozpoczął więc pracę zawodową w aptece w Łańcucie, potem w Rzeszowie. Zaangażował się wówczas w działalność patriotyczną i w 1845 roku został mianowany agentem centrali Towarzystwa Demokratycznego Polskiego na Rzeszów.  Rok później został aresztowany i zwolniony z braku dowodów winy. Dostał nakaz zamieszkania we Lwowie, gdzie rozpoczął pracę w aptece Piotra Mikolascha.

Od 1850 roku studiował farmację na uczelni w Krakowie i Wiedniu. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra farmacji i powrócił do lwowskiej apteki jako prowizor. To właśnie tam Ignacy Łukasiewicz wraz z Janem Zehem prowadził badania nad produktami skraplania się oleju skalnego. Jego eksperymenty zakończyły się spektakularnym sukcesem – aptekarz uzyskał naftę świetlną. Lampy naftowe po raz pierwszy zostały użyte w szpitalu na Łyczakowie. Data 31 lipca 1853...

Podobne wypracowania