Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Herb - znaczenie herbu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozpatrując znaczenie herbu, należy odwołać się do jego korzeni. Herb wywodzi się z chorągwi, pod którą grupowali się rycerze na polu bitwy. Skupiali się oni pod odpowiednio barwionym proporcem, na którym tkwił bojowy znak. Znak ten następnie stał się częścią składową herbu. Początkowo zatem znaczenie związane było z określeniem, do jakiej chorągwi dany rycerz przynależy.

W wieku XII znakiem owym opatrzony był zarówno hełm, jak i rycerska tarcza. Od wieku XIII herb oznaczał już przynależność do szlacheckiej rodziny. Jednak nie tylko szlachta używała herbów, bowiem posługiwali się nim np. urzędnicy dworscy – był to herb ich zwierzchnika, zazwyczaj króla. Herbu używały także miasta. Różne znaczenie miały także herby w zależności od państwa –  wystarczy bowiem porównać Rzeczpospolitą z Wielką Brytanią.

W Rzeczpospolitej heraldyka oznaczała się prostotą, co brało się z tego, że herbem posługiwał się ród i szlachta bardzo broniła tego stanu rzeczy i prawa do równości. W Wielkiej Brytanii ta równość nie była już taka oczywista. Heraldyka angielska oznaczała jednocześnie stan posiadania i ważność danego obywatela, co znalazło odbicie właśnie w skomplikowaniu heraldycznych przedstawień.

Skoro...

Podobne wypracowania