Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolfgang Amadeusz Mozart - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wolfgang Amadeusz Mozart urodzony w 1756 roku w Salzburgu w Austrii, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata. Należy do grona tak zwanych klasyków wiedeńskich. Objawił się jako cudowne dziecko. Już w wieku siedmiu lat występował przed szeroką publicznością. Pozostawił po sobie wiele genialnych utworów, choć żył zaledwie 35 lat. Stworzył 41 symfonii, 24 kwartety smyczkowe, 28 koncertów fortepianowych, 18 mszy, liczne kwintety, sonaty, pieśni oraz requiem.

Talent odziedziczył po ojcu – dość znanym kompozytorze i pedagogu, którego powszechnie uznaje się za człowieka, który usiłował wykorzystać wyjątkowe zdolności syna. Jednak z listów napisanych przez Wolfganga można wywnioskować coś zupełnie innego. Jego wczesna sława nie powodowała u niego żadnych stresów i poniekąd była jego własnym wyborem. W roku 1761 pięcioletni Amadeusz skomponował swój pierwszy utwór – „Menuet” i „Trio”.

Mozart podróżował koncertując po Europie już jako dziecko, dzięki czemu poznawał różne gatunki muzyki. Duży wpływ na jego rozwój miała znajomość z Janem Chrystianem, synem Jana Sebastiana Bacha.

Amadeusz nie zrewolucjonizował muzyki,...

Podobne wypracowania