Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Sendzimir - biografia, wynalazki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Sendzimir urodził się 5. lipca 1894 r. we Lwowie w rodzinie, której tradycja sięgała czasów szlacheckich, kiedy to legitymowała się herbem Ostoja, jako syn Kazimierza, urzędnika państwowego w biurze nadzoru kopalń soli i Wandy z Jaskłowskich. We Lwowie młody Tadeusz zdobył podstawę wykształcenia w IV Gimnazjum Klasycznym oraz na tamtejszej Politechnice na Wydziale Mechanicznym.

Pierwszy etap kariery zawodowej Tadeusza Sendzimira to ciągłe podróże po całym świecie – Kijów, Władywostok, Szanghaj (gdzie założył pierwsza w Chinach fabrykę śrub i gwoździ), USA (tu zaprojektował linię galwanizacyjną w Butler). W roku 1930 wrócił do kraju i zajął się rozbudową polskiego sektora hutniczego, który nie stał wówczas na najwyższym poziomie. Według jego pomysłów i planów powstały m.in. walcarka w Nowym Bytomiu (1932 r.) oraz supernowoczesna cynkownia w Kostuchnej (dzisiejsza dzielnica Katowic), w których miał zastosowanie tzw. proces Sendzimira.

Była to innowacyjna i rewolucyjna metoda galwanizacji stali polegająca na czyszczeniu blachy za pomocą żarzenia w wodorze i zanurzaniu w roztworach aluminium i cynku. Fenomen procesu polegał na jego ciągłości, ponieważ w miejsce niepraktycznych pociętych...

Podobne wypracowania