Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Platon - filozofia, poglądy, dzieła

Jednym z najsłynniejszych filozofów starożytnej Grecji, mimo upływu setek lat, pozostaje wciąż Platon, żyjący na przełomie IV i V wieku  p.n.e. Jego popularność wynika m.in. z faktu, iż jego nauki wciąż pozostają żywe we współczesnej filozofii i przez wielu nadal są akceptowane.

Najważniejsze w całokształcie myśli Platona jest jego podejście do rzeczywistości. Według tego myśliciela, wszystko co widzimy, odczuwamy, nie jest rzeczywiste – jest jedynie odbiciem tzw. świata idei. Platon często używał przenośni, jaką miał być ogień, który oświetla prawdziwe rzeczy (i fakty), a poprzez to rzuca cień na ścianę. Ludzie w rzeczywistości widzą jedynie ten niedoskonały cień, a nie prawdziwy obiekt. Platon uważał, iż wszystko co widzimy to tak naprawdę jedynie nasze wyobrażenia o owych przedmiotach.

Inną ważną kwestią, która poruszał Platon była sprawa państwa i jego idealnego ustroju. Warto przede wszystkim przybliżyć pewnego rodzaju ranking ustrojów, jaki opracował ten wybitny myśliciel. Najlepiej według Platona rządzili arystokraci, przy czym najlepszymi w jego mniemaniu mieli być sami filozofowie. Kolejnym z ustrojów miała być timokracja, tj. rządy najdzielniejszych, a zaraz za nim oligarchia, czyli rządy najbogatszych. Kolejna, mocno krytykowana przez Platona, miała być demokracja, która mocno przybliżała państwo do rządów jednostki, czyli tyranii (określanej przez niego jako najgorszy z wszystkich możliwych ustrojów).

Jako ciekawostkę warto podkreślić, że Platon był ogromnym miłośnikiem sportu. Potrafił wyczekiwać umiłowanych Igrzysk Olimpijskich  sypiając w jednym namiocie z obcymi ludźmi.

Podobne wypracowania do Platon - filozofia, poglądy, dzieła