Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kazimierz - panowanie, rządy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan II Kazimierz urodził się w 1609 r., a zmarł w 1672 r. Był królem Polski w latach 1648- 1668 r.; był również tytularnym królem Szwecji z dynastii Wazów. Był synem Zygmunta III Wazy i Konstancji z rodu Habsburgów. W momencie bezkrólewia po śmierci Zygmunta Wazy, poparł kandydaturę do tronu swojego przyrodniego brata - Władysława IV. W 1632 r. wyruszył na pomoc polskiej załodze stacjonującej w Smoleńsku. Podczas wojny trzydziestoletniej zaciągnął się na służbę do cesarza Ferdynanda II i brał bezpośredni udział w wojnie z Francją.

Jan Kazimierz obejmując w Polsce władzę próbował wmocnić swoją pozycję na wzór absolutyzmu francuskiego. Jego posunięcia polityczne wywoływały jednak niezadowolenie magnaterii. Doszło do konfliktu króla z podkanclerzem Radziejowskim, ujawniła się również niekorzystna sytuacja na Ukrainie, gdzie doszło do wojny domowej. Dodatko istniało jeszcze zagrożenie zewnętrzne.

Skłócone z opozycją stronnictwo króla doprowadziło do zerwania w styczniu 1652 r. obrad sejmu bez podjęcia żadnej uchwały. Po raz pierwszy w dziejach Polski obrady zerwała decyzja jednego posła - liberum veto (łac. nie pozwalam). W momencie ustania walki ze Szwedami Jan Kazimierz wrocił do dawnych...

Podobne wypracowania