Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giuseppe Garibaldi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Giuseppe Garibaldi przyszedł na świat w 1807 r. w Nicei (obecnie Francja). Wywodził się z rodziny bardzo zżytej z morzem (jego ojciec i dziadek posiadali drobną flotę niewielkich statków handlowych). Jego nauczycielem był weteran wojen napoleońskich – Arena – dzięki któremu młodzieniec poznał historię i język Włoch. W listopadzie 1821 r. zarejestrowano Garibaldiego jako marynarza w porcie nicejskim.

Początki jego kariery były naprawdę skromne. Terminował na dwóch okrętach – ojcowskim „Santa Reparata” oraz na „Constanzie”, której kapitanem był niejaki Pesante. Kolejne dziewięciolecie upłynęło mu pod znakiem bycia członkiem załogi różnych okrętów (głównie niewielkich, ważących poniżej 200 ton). W 1827 r. okręt „Cortese” (Garibaldi był na pokładzie) został napadnięty przez greckich piratów. Wydarzenie to na stałe zostało w jego pamięci, o czym świadczą jego niechętne wypowiedzi kierowane pod adresem spadkobierców kultury hellenistycznej.

Przełomowym punktem jego historii był rok 1833, kiedy to spotkał Giovanniego Battistę Cuneo. Człowiek ten należał do tajnego stowarzyszenia „Młode Włochy”, którego celem było zjednoczenie państwa i...

Podobne wypracowania