Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Sikorski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Sikorski na świat przyszedł 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym. Ojcem przyszłego generała był Tomasz Sikorski, pochodzący z Przeworska. Pracował on jako organista, a następnie jako nauczyciel w jednej ze szkół niedaleko Rzeszowa. Matką Sikorskiego była Helena Hawrowska. Władysław miał brata Stanisława oraz siostry Eugenię i Helenę. Tomasz zmarł, kiedy Sikorski miał zaledwie cztery lata. Od tego momentu utrzymaniem domu zajmowała się matka. Mimo to, że był to dla rodziny Sikorskich czas trudny, zdołała ona posłać syna do szkoły. Od roku 1898 młody Władysław chodził do seminarium nauczycielskiego, mieszczącego się w Rzeszowie. Ukończył szkołę w roku 1902. W tym też roku rozpoczął studia na Politechnice we Lwowie.

Kiedy Sikorski ukończył studia, niemalże od razu, podjął pracę w administracji. Nie wiązał przyszłości z posadą urzędnika. Przyłączył się do austro-węgierskiej armii. Następnie ukończył szkołę wojskową i uzyskał stopień podporucznika. Trzy lata później, w roku 1909, wstąpił w związek małżeński z Heleną Zubczewską.

Od jakiegoś czasu można było obserwować, że praca za biurkiem i ciepła urzędnicza posada nie są dla Sikorskiego, który lubił wyzwania i działanie. Od roku 1907 związany był z Polską Partią Socjalistyczną. Biorąc...

Podobne wypracowania