Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles de Gaulle - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charles de Gaulle urodził się 22 listopada 1890 roku w miejscowości Lille. Jego rodzina miała pochodzenie szlacheckie. Ojcem polityka był Henri, profesor w jezuickich liceach. On sam uczęszczał do szkoły Bractwa Szkół Świętego Tomasza z Akwinu, a następnie do gimnazjum Niepokalanego Poczęcia. Z powodu zamknięcia owej placówki zmuszony był ukończyć naukę w innym gimnazjum – Najświętszego Serca. Obie szkoły prowadzone były przez jezuitów.

Po zakończeniu szkoły, de Gaulle związał swoją karierę z wojskiem. Odbył służbę w 33 pułku piechoty, gdzie służył po ukończeniu Akademii Wojskowej w Saint-Cyr. Brał udział w wielu walkach. W roku 1916 uczestniczył w bitwie pod Verdun. W konsekwencji tych wydarzeń został wzięty do niewoli. Po nieudanych próbach ucieczki osadzono go w obozie jenieckim ze specjalnym nadzorem. Kiedy odzyskał wolność, wraz z 5 pułkiem strzelców przybył do Kutna. Nauczał teorii taktyki w Rembertowie. W roku 1920 znalazł się w szeregach jednostki wojska polskiego. Nadano mu nawet stopień majora i zaproponowano objęcie dowództwa. On jednak odrzucił propozycję i powrócił do Francji, gdzie wykładał dzieje wojskowości w swojej macierzystej akademii.

Jego kariera nabierała tempa. Był osobą poważaną i uznawaną...

Podobne wypracowania