Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ks. Jerzy Aleksander Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r., zmarł 19 października 1984 r. we Włocławku. Był księdzem kościoła katolickiego, został zamordowany przez funkcjonariuszy aparatu komunistycznego - Służby Bezpieczeństwa.

Rodzice Jerzego Popiełuszki prowadzili gospodarstwo rolne. Jerzy już za młodu był osobą głęboko religijną, zaczął jako ministrant. Uczęszczał do liceum w Suchowoli. Po zdaniu matury w 1965 r. poszedł do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Został zmuszony do odbycia służby wojskowej w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1980 r. związał się ze środowiskiem Solidarności. W czasie strajku odprawił mszę w Hucie Warszawa.

Rozpoczął działalność opozycyjną popierając ruch solidarnościowy. Naraził się tym samym służbom bezpieczeństwa, które zaczęły śledzić jego działalność. Zarzucano mu, że wykorzystuje wpływy religijne do podsycania antypaństwowych nastrojów. Od 1982 r. był inwigilowany i rozpracowywany przez oficerów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Akcja inwigilacji księdza nosiła nazwę „popiel”. 2 grudnia 1983 r. Popiełuszko otrzymał wezwanie do stawienia się w ramach przesłuchania. Ks. Jerzy Popiełuszko stawił się 12 grudnia dobrowolnie w...

Podobne wypracowania