Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys

Ks. Jerzy Aleksander Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r., zmarł 19 października 1984 r. we Włocławku. Był księdzem kościoła katolickiego, został zamordowany przez funkcjonariuszy aparatu komunistycznego - Służby Bezpieczeństwa.

Rodzice Jerzego Popiełuszki prowadzili gospodarstwo rolne. Jerzy już za młodu był osobą głęboko religijną, zaczął jako ministrant. Uczęszczał do liceum w Suchowoli. Po zdaniu matury w 1965 r. poszedł do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Został zmuszony do odbycia służby wojskowej w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1980 r. związał się ze środowiskiem Solidarności. W czasie strajku odprawił mszę w Hucie Warszawa.

Rozpoczął działalność opozycyjną popierając ruch solidarnościowy. Naraził się tym samym służbom bezpieczeństwa, które zaczęły śledzić jego działalność. Zarzucano mu, że wykorzystuje wpływy religijne do podsycania antypaństwowych nastrojów. Od 1982 r. był inwigilowany i rozpracowywany przez oficerów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Akcja inwigilacji księdza nosiła nazwę „popiel”. 2 grudnia 1983 r. Popiełuszko otrzymał wezwanie do stawienia się w ramach przesłuchania. Ks. Jerzy Popiełuszko stawił się 12 grudnia dobrowolnie w siedzibie Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. SB nie zaprzestała swych ataków i w 1984 r. przedstawiono Popiełuszce kolejne zarzuty.

19 październik 1984 r. na drodze do Torunia Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali zatrzymani przez Służbę Bezpieczeństwa, która przebrana była w mundury Wydziału Ruchu Drogowego. Chrostowskiemu udało się zbiec, ks. Popiełuszko został związany i wrzucony do bagażnika. Jego ciało wyłowiono 30 października w Wiśle nieopodal Włocławka. Sekcja zwłok wykazała że był torturowany i bity. Sprawcy zostali ukarani, sąd wymierzył im karę pozbawienia wolności, po czasie kara została złagodzona na wniosek gen. Kiszczaka. Dokument na którym widnieje podpis Kiszczaka odnaleziony został niedawno przez pracowników IPNu.

Ks Jerzy popiełuszko został wyniesiony na ołtarze - beatyfikowany, 6 czerwca 2010 roku, w dniu Święta Dziękczynienia. Uroczystości beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt watykańskiej kongregacji ds. beatyfikacji i kanonizacji.

Podobne wypracowania do Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys