Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karl Benz - biografia, życiorys

Osoba Karla Benza stanowi najlepszy przykład na to, że geniusze wyprzedzają swoja epokę. Za życia często wyśmiewany i traktowany ze skrajnym niezrozumieniem, stał się pionierem mechaniki motoryzacyjnej, bez której współczesne samochody nie miałyby racji bytu.

Naukowiec (którego imię znane jest pod dwiema postaciami: Karl – stosowane w dzieciństwie i młodości oraz Carl – przekształcone później na modę francuską) urodził się w 1844 roku w Niemczech i najpierw kształcił się w dziedzinach związanych z przyrodą. Dopiero studia nakierowały go na przedmioty, które później staną się jego pasją, i z którymi zwiąże swoją przyszłą karierę. Wybrał bowiem politechnikę w Karlsruhe, po skończeniu której w 1864 roku uzyskał tytuł inżyniera mechanika.

Dopiero siedemnaście lat później stworzył model silnika dwusuwowego, a więc takiego, w którym cała praca silnika zamyka się w jego dwóch suwach. Później przyszedł czas na spalinowy silnik czterosuwowy, którego praca – analogicznie – odbywa się w czterech fazach: wpływu powietrza (lub paliwa), sprężenia, pracy i wydmuchu spalin.

Jego projektem jest także zastosowanie od dawna znanej przekładni różnicowej (dyferencjału) do budowy pojazdów mechanicznych. Nie każdy wie, iż takie nieodłączne składniki samochodu jak świece, skrzynia biegów czy chłodnica także są wynalazkami Karla Friedricha Benza.

Owe kpiny postronnych obserwatorów, o czym mowa była wcześniej, dotyczyły przede wszystkim trzykołowego automobilu skonstruowanego przez niemieckiego wynalazcę. Ludzie do tej pory przyzwyczajeni byli przede wszystkim do pojazdów czterokołowych, a prototyp samochodu stworzony przez Benza wydawał im się po prostu śmieszny.

W wieku trzydziestu dziewięciu lat założył spółkę „Benz & Cie. Rheinishe Gasmotorenfabrik Mannheim” produkującą silniki spalinowe i przekształconą później w „Daimler – Benz AG”.

Karl Benz dożył sędziwego wieku. Zmarł mając osiemdziesiąt pięć lat, a więc w 1929 roku.

Podobne wypracowania do Karl Benz - biografia, życiorys