Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piastowie mazowieccy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po śmierci Kazimierza II Sprawiedliwego w roku 1194 jego miejsce na tronie krakowskim zajął ponownie Mieszko III Stary. Jednak małopolska opozycja wobec nowego seniora domagała się uwzględnienia także praw synów zmarłego księcia i ostatecznie wywalczyła dla starszego z braci - Leszka, ziemię sandomierską a dla młodszego - Konrada, dziedziczną władzę nad Mazowszem. Kiedy w roku 1202 Mieszko III umarł, jego posiadłości na Kujawach przywłaszczył sobie Konrad, któremu historia nadała przydomek mazowiecki.

Od początku swojego panowania na Mazowszu, Konrad najwięcej uwagi poświęcał zagrażającym mu od północy pogańskim plemionom pruskim oraz Jaćwingom. Wobec niemożności rozwiązania powstałego konfliktu na drodze dyplomatycznej, po kolejnych niepowodzeniach militarnych, książę zdecydował się na krok, który na długie lata negatywnie wpłynie na historię całego państwa polskiego, czyli historyczne sprowadzenie Krzyżaków z Węgier do ziemi dobrzyńskiej w roku 1228. Zainstalowanie Zakonu Krzyżackiego nad Bałtykiem oraz jego gwałtowna i niekontrolowana - niezgodna z ustalonymi z Konradem warunkami - ekspansja, oznaczała w dłuższej perspektywie powstanie groźnego i wrogo nastawionego sąsiada na północy Polski, z którym stale dochodzić będzie...

Podobne wypracowania