Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Trocki - zabójstwo Lwa Trockiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lew Trocki od początku swojej kariery politycznej związany był z ruchem robotniczym. W obu rosyjskich rewolucjach początku XX w., czyli lutowej z 1905 r. oraz październikowej z 1917 r., odgrywał pierwszoplanowe role. Szczególne zasłużył się w kierowaniu procesem obalania caratu oraz organizowaniu podstaw bolszewickiej władzy w porewolucyjnej Rosji. Za życia Lenina był nominalnie drugą osobą w państwie i w momencie jego śmierci w 1924 r. wydawał się być jego naturalnym następcą. Jednak dewaluacja ideałów rewolucyjnych, którą jednoznacznie utożsamiał z osobą Józefa Stalina, nie pozwoliła mu zająć należnego sobie miejsce w socjalistycznej hierarchii. Będąc głównym wrogiem posiadającego dyktatorską władzę Stalina, był stopniowo odsuwany od kierowniczych stanowisk w państwie, a następnie deportowany i pozbawiony sowieckiego obywatelstwa w 1932 r.

Po kilku latach tułaczki po świecie (m.in. Turcja, Norwegia, Francja, USA) Trocki w końcu osiadł na stałe w Meksyku. Stamtąd prowadził bezkompromisową krytykę powstałego w Związku Radzieckim ustroju, który uważał za wynaturzony i wypaczony. Wywrotowa działalność Trockiego nie umknęła uwadze sowieckich służb bezpieczeństwa, które stale inwigilowały jego poczynania. Prawdopodobnie w ostatnim...

Podobne wypracowania