Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początki druku a wynalazek Jana Gutenberga - opracowanie. Przejście do epoki nowożytnej

Jednym z symboli przejścia z epoki średniowiecznej do nowożytności, oprócz takich wydarzeń jak odkrycia geograficzne, reformacja czy upadek Bizancjum, uważa się także upowszechnienie się w Europie ruchomej czcionki drukarskiej, co oznaczało wynalezienie pierwszej w dziejach przemysłowej metody drukowania książek. W średniowieczu wszelkie księgi były bardzo drogie i mało rozpowszechnione z racji wielkiego kosztu ich stworzenia metodą odręczną.

Za ojca nowożytnego drukarstwa uważa się Jana Gutenberga - niemieckiego rzemieślnika i złotnika, który rzekomo wynalazł rewolucyjną mechaniczną czcionkę drukarską, która umożliwiła przepisywanie i drukowanie książek w nieproporcjonalnie krótszym czasie i zdecydowanie mniejszym kosztem. Jednak sam wynalazek ruchomej czcionki znany był już ponad tysiąc lat wcześniej na Dalekim Wschodzie. Dawni chińscy uczeni nie byli niestety na wystarczająco zaawansowanym poziomie technologicznym oraz nie posiadali wiedzy, takiej jaką miał XVI-wieczny rzemieślnik niemiecki, przez co nie byli w stanie w pełni wykorzystać swojego odkrycia. Niesłusznie również przypisuje się Gutenbergowi miano pierwszego europejskiego drukarza z prawdziwego zdarzenia, bowiem najprawdopodobniej o całym procesie dowiedział się od niejakiego Faustata, który przybył do Moguncji z Haarlemu, uciekając przed swoim holenderskim pracodawcą, Laurensem Costerem, w którego innowacyjnej pierwszej drukarni pracował.

Nie podlega jednak żadnej wątpliwości, iż to Jan Gutenberg założył pierwsze w Europie prawdziwe wydawnictwo książkowe (proste odbitki ksylograficzne znane były już wcześniej, dzięki któremu druk błyskawicznie rozprzestrzenił oraz upowszechnił się niemal na całym kontynencie. Krąg odbiorców oraz czytelników literatury drukowanej, zarówno świeckiej jak i kościelnej, po opatentowaniu przez Gutenberga swojego wynalazku powiększył się znacznie o szerokie masy społeczeństwa, którego do tej pory zwyczajnie nie było stać na książkę. Pierwszymi pozycjami, które wyszły spod prasy drukarskiej Jana Gutenberga było rzekomo Biblia oraz Księga Wszelkiej Mądrości.

Wynalazek druku stał się progiem do nowej epoki w historii kultury europejskiej.

Podobne wypracowania do Początki druku a wynalazek Jana Gutenberga - opracowanie. Przejście do epoki nowożytnej