Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początki druku a wynalazek Jana Gutenberga - opracowanie. Przejście do epoki nowożytnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z symboli przejścia z epoki średniowiecznej do nowożytności, oprócz takich wydarzeń jak odkrycia geograficzne, reformacja czy upadek Bizancjum, uważa się także upowszechnienie się w Europie ruchomej czcionki drukarskiej, co oznaczało wynalezienie pierwszej w dziejach przemysłowej metody drukowania książek. W średniowieczu wszelkie księgi były bardzo drogie i mało rozpowszechnione z racji wielkiego kosztu ich stworzenia metodą odręczną.

Za ojca nowożytnego drukarstwa uważa się Jana Gutenberga - niemieckiego rzemieślnika i złotnika, który rzekomo wynalazł rewolucyjną mechaniczną czcionkę drukarską, która umożliwiła przepisywanie i drukowanie książek w nieproporcjonalnie krótszym czasie i zdecydowanie mniejszym kosztem. Jednak sam wynalazek ruchomej czcionki znany był już ponad tysiąc lat wcześniej na Dalekim Wschodzie. Dawni chińscy uczeni nie byli niestety na wystarczająco zaawansowanym poziomie technologicznym oraz nie posiadali wiedzy, takiej jaką miał XVI-wieczny rzemieślnik niemiecki, przez co nie byli w stanie w pełni wykorzystać swojego odkrycia. Niesłusznie również przypisuje się Gutenbergowi miano pierwszego europejskiego drukarza z prawdziwego zdarzenia, bowiem najprawdopodobniej o całym procesie dowiedział się od niejakiego...

Podobne wypracowania