Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mendelssohn-Bartholdy - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Feliks Mendelssohn-Bartholdy był niemieckim kompozytorem żyjącym i tworzącym w XIX wieku. Urodził się w 1809 roku w żydowskiej rodzinie, która przeszła na chrześcijaństwo. Od pierwszych lat swojego życia Mendelssohn uczył się gry na fortepianie – na początku pod kierunkiem matki, a potem, od szóstego roku życia, pieczę nad jego edukacją przejęła Marie Bigot i Friedlich Zelter. Pierwszy publiczny koncert przyszły wielki kompozytor zagrał w wieku dziewięciu lat. Publiczność mogła nie tylko usłyszeć bardzo zdolne dziecko, ale także towarzyszącą mu orkiestrę.

Twórczość własną kompozytor rozpoczął w wieku trzynastu lat. Wówczas komponuje kwartet fortepianowy. W wieku piętnastu lat tworzy pierwszą symfonię, a jako siedemnastolatek – uwerturę według „Snu nocy letniej” W. Szekspira. W kolejnych latach powstawały nowe dzieła – inspirację do tworzenia muzyki stanowiły dla kompozytora m. in. podróże po Europie, przede wszystkim po Szkocji i Włoszech.

Mendelssohn był pierwszym kompozytorem, który grał romantyczną miniaturę instrumentalną. Jego osiągnięcia w przestrzeni muzyki dotyczą formy; należy tu wymienić przede wszystkim „Pieśń bez słów” czy  kwartety smyczkowe z lat trzydziestych...

Podobne wypracowania