Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mendelssohn-Bartholdy - biografia, życiorys

Feliks Mendelssohn-Bartholdy był niemieckim kompozytorem żyjącym i tworzącym w XIX wieku. Urodził się w 1809 roku w żydowskiej rodzinie, która przeszła na chrześcijaństwo. Od pierwszych lat swojego życia Mendelssohn uczył się gry na fortepianie – na początku pod kierunkiem matki, a potem, od szóstego roku życia, pieczę nad jego edukacją przejęła Marie Bigot i Friedlich Zelter. Pierwszy publiczny koncert przyszły wielki kompozytor zagrał w wieku dziewięciu lat. Publiczność mogła nie tylko usłyszeć bardzo zdolne dziecko, ale także towarzyszącą mu orkiestrę.

Twórczość własną kompozytor rozpoczął w wieku trzynastu lat. Wówczas komponuje kwartet fortepianowy. W wieku piętnastu lat tworzy pierwszą symfonię, a jako siedemnastolatek – uwerturę według „Snu nocy letniej” W. Szekspira. W kolejnych latach powstawały nowe dzieła – inspirację do tworzenia muzyki stanowiły dla kompozytora m. in. podróże po Europie, przede wszystkim po Szkocji i Włoszech.

Mendelssohn był pierwszym kompozytorem, który grał romantyczną miniaturę instrumentalną. Jego osiągnięcia w przestrzeni muzyki dotyczą formy; należy tu wymienić przede wszystkim „Pieśń bez słów” czy  kwartety smyczkowe z lat trzydziestych XIX wieku. Solowa muzyka fortepianowa jest uważana za największy życiowy sukces kompozytora

Feliks Mendelssohn-Bartholdy jest autorem wielu (jak na stosunkowo krótki okres życia i twórczości) kompozycji na fortepian, które są bardzo popularne. Należy wymienić kompozycje instrumentalne koncertowe; wśród nich kolejne Symfonie (w sumie pięć), wspomnianą uwerturę według „Snu Nocy letniej”, marsz D-dur czy koncerty fortepianowe g-moll, d-moll. Mendelssohn jest ponadto autorem utworów kameralnych, głównie kwartetów fortepianowych i trio fortepianowych. Ponadto stworzył wiele kompozycji organowych (m. in. Preludium C-moll, Chorał As-dur)  i fortepianowych, tj. sonaty, wariacje, etiudy czy preludia.  

Mendelssohn umarł w 1847 roku w Lipsku, w wieku zaledwie 38 lat. Przed śmiercią chorował na depresję. Dekadę później, w 1858 roku, po raz pierwszy podczas ślubu księżnej  wykonano słynny Marsz Weselny Mendelssohna.

Podobne wypracowania do Mendelssohn-Bartholdy - biografia, życiorys