Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Norman Davies - biografia, życiorys

Norman Davies urodził się 8 czerwca 1839 roku w Bolton w Anglii. Jest synem Richarda i Elizabeth. Ten z pochodzenia Walijczyk studiował historię w Magdalen College na Oksfordzie oraz na Univeristy of Sussex, a także na Uniwersytecie Jagiellońskim. To właśnie w Krakowie znamienity historyk i pisarz w roku 1973 uzyskał tytuł doktora. Jego doktorska rozprawa nosi tytuł „Orzeł biały, czerwona gwiazda”.

Pisarz do Polski przybył w dość nietypowych okolicznościach, powiedzieć można, iż stało się to przypadkiem. W roku 1957 postanowił bowiem wyruszyć w podróż samochodem do Istambułu. W związku z tym, że był to czas niepokojów w Europie, nie udało mu się osiągnąć celu. Na Węgrzech pisarz został zatrzymany i posądzony przez służby bezpieczeństwa o szpiegostwo. Konsekwencją tego oskarżenia było oddelegowanie Daviesa do Jugosławii. Historia ta zakończyła się powrotem historyka do domu, jednakże odbiła się echem w jego późniejszym życiu. Kilkanaście lat po zdarzeniu próbował wyjechać do Rosji. Niestety, z powodu wcześniejszego zatrzymania, nie otrzymał wizy. Los chciał, że pisarz trafił do Polski. Efektem tego było podjęcie decyzji o studiach w Krakowie.

Davies nie tylko poświęcił się pisaniu, ale również pogłębianiu swojej wiedzy i przekazywaniu jej innym. Od roku 1971 wykłada historię (od 1985 roku jako profesor zwyczajny). Związany jest ze Szkołą Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Uniwersity College London. Zaznaczyć trzeba, że w jego pracach naukowych tematyka krajów, historii i sytuacji politycznej krajów Europy Wschodniej zajmuje szczególne miejsce. Historyk został uhonorowany, między innymi, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Odznaka Honorową „Bene Morito”. W roku 2003 utytułowano go tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a cztery lata później – Uniwersytetu Warszawskiego.

Nasz kraj odegrał w jego życiu dosyć istotną rolę, ale również Polska wiele mu zawdzięcza. To dzięki Davisowi mieszkańcy Europy Zachodniej mogli dowiedzieć się wiele na temat historii i sytuacji naszego kraju. W utworach tego pisarza wyraźnie daje się zauważyć, że stanowisko, które zajmuje, jest „propolskie”. Nie wszyscy jednak popierali jego poglądy. Choć oczywiście Polacy byli dumni i szczęśliwi z tego, że tak wybitny uczony postanowił opisać najważniejsze momenty naszej historii, to czytelnicy z Zachodu (czy choćby Stanów Zjednoczonych) nie do końca przekonani byli o słuszności jego poglądów i punktu widzenia, które w swoich dziełach przedstawiał.

Norman Davies jest autorem takich książek jak np. „Boże igrzysko”, „Europa” czy „Powstanie 44”.

Podobne wypracowania do Norman Davies - biografia, życiorys