Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Jaruzelski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923w Kurowie, miejscowości położonej niedaleko Puław. Jego rodzina wywodziła się z ziemiaństwa i legitymowała herbem Ślepowron. Rodzina Jaruzelskich była bardzo oddana religii i wychowywała swego syna w duchu katolicyzmu.

Z rodzinnego Kurowa Wojciech i jego najbliżsi musieli wyjechać w roku 1939, po wybuchu II wojny światowej. Udali się na wschód, a ściślej – na Litwę. Rok później, kiedy Rosja włączyła kraj w swój obręb, Wojciech został zesłany na Syberię. Pracował razem z innymi więźniami przy wyrąbie drzew. Po wydostaniu się na wolność, Jaruzelski chciał walczyć u boku generała Andersa. Niestety nie udało mu się zaciągnąć do armii. Ukończył więc, w Riazaniu, szkołę wojskową (oficerską). Następnie pełnił funkcję dowódcy plutonu zwiadowczego. Wojciech Jaruzelski był wojskowym dobrze przygotowanym merytorycznie do swojej służby jako absolwent Wyższej Szkoły Piechoty i Akademii Sztabu Generalnego. Swoją wiedzę przekazywał młodszym żołnierzom. Nie był to koniec jego edukacji. Od roku 1950 przez dwa kolejne lata uczęszczał do Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu i Leninizmu.

Kariera wojskowa Jaruzelskiego przebiegała w błyskawicznym tempie. 11 listopada 1944 został mianowany podporucznikiem, a...

Podobne wypracowania