Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - skutki

Papież Jan Paweł II odwiedził Polskę 8 razy w swoich pielgrzymkach. Pierwsza pielgrzymka miała miejsce 2-10 czerwca 1979 r. pod hasłem Gauda Mater Polonia. Była ona bardzo ważna, gdyż niepokoiła władze komunistyczne, które obawiały się aspiracji wolnościowych Polaków. Druga pielgrzymka odbyła się 16-23 czerwca 1983 r., następne: trzecia - 8-14 czerwca 1987 r., - czwarta - 1-9 czerwca, 13-20 sierpnia 1991 r. - piąta pielgrzymka - 22 maja 1995 r. - szósta - 31 maja do 10 czerwca 1997, siódma - 5-17 czerwca 1999 r. i ostatnia ósma pielgrzymka odbyła się 16-19 sierpnia 2002 r. Trzy pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II okazały się wspaniałą nadzieją dla Polski i rozbudziły w narodzie polskim chęć wolności i walki z reżimem komunistycznym. Skutki pielgrzymek odczuł aparat komunistyczny w ówczesnej Polsce, a postać papieża urosła do ram kultu.

Podczas drugiej pielgrzymki władze komunistyczne obawiały się zamieszek i mimo stanu wojennego ludność stawiła się bardzo licznie, według raportów Służby Bezpieczeństwa w mszach uczestniczyło ok. 7 milionów ludzi. Trzecia pielgrzymka był kulminacyjna, gdyż według niektórych historyków ostatecznie przypieczętowała los władzy komunistycznej w Polsce i przyspieszyła wybory parlamentarne. Papież Jan Paweł II otwarcie krytykował władzę komunistyczną, a jego współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i zachodem bardzo niepokoiła władze komunistycznej Polski.

Pielgrzymki Jana Pawła II niosły nadzieję dla Polski i dla całego narodu, który zmęczony był już reżimem komunistycznym. Jan Paweł II udowodnił światu, że w kraju przez tyle lat kontrolowanym przez organy komunistyczne nie jest łatwo wykorzenić religię i usunąć ją z życia społecznego. Szczególnie istotnym był fakt frekwencji na pielgrzymkach, ludność ubóstwiała polskiego papieża, który niósł pomoc i nadzieję na lepsze jutro.

Pozostałe pielgrzymki odbywały się już w warunkach demokratycznej Polski o zdecydowanie innym ustroju i nastawieniu władzy. Papież był Polakiem i każda pielgrzymka do ojczyzny wywoływała uzasadnioną radość Polaków a zwłaszcza tych, którzy pamiętają zasługi papieża w walce o wolną i demokratyczną Polskę.

Podobne wypracowania do Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - skutki