Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - skutki
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Papież Jan Paweł II odwiedził Polskę 8 razy w swoich pielgrzymkach. Pierwsza pielgrzymka miała miejsce 2-10 czerwca 1979 r. pod hasłem Gauda Mater Polonia. Była ona bardzo ważna, gdyż niepokoiła władze komunistyczne, które obawiały się aspiracji wolnościowych Polaków. Druga pielgrzymka odbyła się 16-23 czerwca 1983 r., następne: trzecia - 8-14 czerwca 1987 r., - czwarta - 1-9 czerwca, 13-20 sierpnia 1991 r. - piąta pielgrzymka - 22 maja 1995 r. - szósta - 31 maja do 10 czerwca 1997, siódma - 5-17 czerwca 1999 r. i ostatnia ósma pielgrzymka odbyła się 16-19 sierpnia 2002 r. Trzy pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II okazały się wspaniałą nadzieją dla Polski i rozbudziły w narodzie polskim chęć wolności i walki z reżimem komunistycznym. Skutki pielgrzymek odczuł aparat komunistyczny w ówczesnej Polsce, a postać papieża urosła do ram kultu.
Podczas drugiej pielgrzymki władze komunistyczne obawiały się zamieszek i mimo stanu wojennego ludność stawiła się bardzo licznie, według raportów Służby Bezpieczeństwa w mszach uczestniczyło ok. 7 milionów ludzi. Trzecia pielgrzymka był kulminacyjna, gdyż według niektórych historyków ostatecznie przypieczętowała los władzy komunistycznej w Polsce i przyspieszyła wybory parlamentarne. Papież Jan Paweł II otwarcie krytykował władzę komunistyczną, a jego współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i zachodem bardzo niepokoiła władze komunistycznej Polski.
Pielgrzymki Jana Pawła II niosły nadzieję dla Polski i dla całego narodu, który zmęczony był już reżimem komunistycznym. Jan Paweł II udowodnił światu, że w kraju przez tyle lat kontrolowanym przez organy komunistyczne nie jest łatwo wykorzenić religię i usunąć ją z życia społecznego. Szczególnie istotnym był fakt frekwencji na pielgrzymkach, ludność ubóstwiała polskiego papieża, który niósł pomoc i nadzieję na lepsze jutro.
Pozostałe pielgrzymki odbywały się już w warunkach demokratycznej Polski o zdecydowanie innym ustroju i nastawieniu władzy. Papież był Polakiem i każda pielgrzymka do ojczyzny wywoływała uzasadnioną radość Polaków a zwłaszcza tych, którzy pamiętają zasługi papieża w walce o wolną i demokratyczną Polskę.
Podobne wypracowania do Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - skutki
- Sierpień 1988 w Polsce - przyczyny, przebieg, skutki
- Julius Streicher - propagator nienawiści. Działania przeciwko Żydom
- Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord - biografia, życiorys
- Sobór Watykański II - postanowienia II Soboru Watykańskiego
- Szlachta polska - znaczenie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne
- Kallimach - Filip Kallimach - biografia, życiorys
- Józef Piłsudski jako wojskowy i polityk - biografia. Opis działalności i próba oceny
- Wojna osiemdziesięcioletnia - przebieg
- NATO - struktura - Rada Północnoatlantycka (funkcjonowanie, działania)
- Jerzy II Rakoczy - biografia, charakterystyka i działania w roku 1657
- Norman Davies - biografia, życiorys
- Społeczeństwo europejskie - przemiany struktury, świadomości i obyczajowości społeczeństwa Europy na przestrzeni wieków
- Cenzura w PRL - Cenzura w Polsce
- Osiągnięcia i wynalazki starożytnych Chin
- Rola miast w średniowieczu - gospodarka, kultura, nauka
- Mendelssohn-Bartholdy - biografia, życiorys
- Amerigo Vespucci - biografia, życiorys
- Walka o dominium mundi - stanowisko Polski wobec walki cesarstwa z papiestwem
- Ryszard Lwie Serce - biografia, życiorys
- Wojciech Jaruzelski - biografia, życiorys