Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rola miast w średniowieczu - gospodarka, kultura, nauka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Już od czasów starożytnych miasta pełniły w świecie ludzi bardzo ważną rolę. To w nich kształtowała się wielka polityka, kultura, sztuka. Wystarczy tylko wspomnieć, że greckie polis, czyli państwa-miasta, stanowiły najważniejsze centra w swoim regionie. Dlaczego miałoby być inaczej w średniowiecznej Europie? Być może zmieniły się stosunki społeczne, powstał feudalizm, system wasalny, jednak nie mogło to wpłynąć wydatnie na sam kształt roli miast w cywilizacji ludzkiej. Choć z pewnością miasta średniowieczne były słabsze niż starożytne.

Wraz z odradzaniem się handlu, który nieco podupadł wraz z upadkiem starożytności, na szlakach handlowych powstawały nowe miasta. Początkowo były one własnością panów feudalnych, jednak z czasem, wraz z bogaceniem się ludności miejskiej, wykupywała ona własność miejską od pana i usamodzielniała się, w przyszłości zdobywając sobie różne prawa. By zabezpieczyć owe prawa, zarówno kupcy, jak i rzemieślnicy skupiali się w zrzeszeniach, które miały ustanawiać normy dla swoich zawodów, ale i pilnować jakości pracy, nauczać nowych, młodych ludzi. Były to cechy, jeśli chodzi o rzemieślników, oraz gildie, w stosunku do kupców. Interesy miast miały również zabezpieczyć takie prawa...

Podobne wypracowania