Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kallimach - Filip Kallimach - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kallimach – a właściwie Filippo Buonaccorsi de Tebadis Experiens (lub Philippus Callimachus Experiens) – urodził się 2. maja roku 1437 w San Gimignano w Toskanii. Był wybitnym włoskim humanistą i pisarzem politycznym posługującym się łaciną.

Pierwszym pewnym (opartym na źródłach) miejscem, gdzie tworzył Buonaccorsi, była Wenecja, gdzie przybył przed rokiem 1460. Następnie w latach 1462-1468 mieszkał w stołecznym Rzymie i pracował w kancelarii kardynała Roverelli’ego. Obracał się wówczas w kręgach nieprzychylnych władzy papieskiej i należał do tzw. Akademii Rzymskiej – organizacji skupiającej wokół Popmoniusa Laetusa badaczy o poglądach antykościelnych oraz entuzjastów dawnej pogańskiej religii przodków. Wówczas przyjął nazwisko Kallimach.

W lutym roku 1468 policja papieska wykryła spisek, którego celem był zamach na papieża Pawła II, obalenie Państwa Kościelnego i zbudowanie na jego miejscu republiki wzorowanej na antycznym Rzymie. O jego organizację z miejsca oskarżono akademików, którzy w obawie przed aresztowaniami zmuszeni zostali do ucieczki z miasta. Kallimach próbował bezskutecznie ubiegać się o azyl m.in. na Sycylii, Krecie, Cyprze i w Grecji, aż ostatecznie osiadł...

Podobne wypracowania