Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sierpień 1988 w Polsce - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Latem 1988 roku Polskę ogarnęła nowa fala strajków. Społeczeństwo było zmęczone kolejną fazą kryzysu gospodarczego, kolejnymi podwyżkami cen i brakiem nadziei na zmiany. Wojciech Jaruzelski nie chciał się zgodzić na rejestrację NSZZ „Solidarność”. W maju 1988 roku rozpoczęły się strajki w kilku ośrodkach przemysłowych w kraju, głównie na wybrzeżu. Strajki jednak szybko ucichły, ale dały zaplecze wydarzeniom sierpniowym.

Pierwsze strajki sierpniowe rozpoczęły się 15 sierpnia w kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdroju. Górnicy utworzyli Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a obok postulatów ekonomicznych zażądali legalizacji NSZZ „Solidarność”. Do kopalni szybko dołączyły się inne ośrodki m. in. kopalnie „Jastrzębie”, „Borynia”, „Moszczenica”, „XXX- lecia PRL” w Pniówku, „Morcinek” w Kaczycach oraz „Andaluzja” z Piekar Śląskich.

17 sierpnia strajk rozpoczął się również w Porcie Szczecińskim. Dwa dni później do strajków dołączył się Port Północny w Gdańsku, a 22 sierpnia Stoczni im. Lenina i Stocznia Północna, a także Huta Stalowa Wola. W tym samym dniu władza próbowała zastraszyć...

Podobne wypracowania