Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Talleyrand, właściwie Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, urodził się 2 lutego 1754 roku w Paryżu, a zmarł 17 maja 1838 również w Paryżu. Od urodzenia miał zniekształconą nogę, przez którą kulał. Nazywano go z tego powodu „kulawym diabłem”. Wychowywany był przez opiekunkę. Publicznie upokorzono jego matkę za zaniedbanie syna, który był przecież potomkiem znamienitego rodu. W taki sposób znalazł się na dworze swojej prababki – Franciszki de Rochechouart-Mortemart. Po powrocie do stolicy Francji poznał swojego późniejszego przyjaciela – Augusta de Choiseula-Gouffiera. Wbrew swojej woli zostaje przez despotycznych rodziców wysłany na naukę na duchownego do seminarium św. Sulpicjusza.

Otrzymał święcenia kapłańskie w roku 1775, ale o mały włos wcześniej nie został z seminarium wyrzucony z powodu swojego beztroskiego zachowania. Od Ludwika XVI otrzymał opactwo, które najprawdopodobniej rok wcześniej sam Talleyrand podpalił – do dziś nie wiadomo, w jakim celu. W opactwie Saint-Remis został wybrany na łącznika kleru z państwem. Jego zadaniem była obrona kościelnych interesów i finansów. W 1778 roku uzyskał dyplom licencjacki. Jego kariera duchownego nabierała tempa; kiedy powrócił...

Podobne wypracowania