Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paweł Jasienica - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paweł Jasienica to polski pisarz historyczny i eseista żyjący w XX wieku. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Leon Lech Beynar. Urodził się w 1909 roku w Rosji. Po ukończeniu wileńskiego gimnazjum oraz studiów historycznych na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie rozpoczął pracę jako nauczyciel.

W trakcie II wojny światowej jako oficer dowodził oddziałem, który brał udział w walkach o Wilno. Przyszły pisarz dostał się do niewoli oraz był przesłuchiwany przez NKWD, jednak udało mu się uniknąć śmierci.

Po wojnie Leon Lech Bayer rozpoczyna działalność w Krakowie pod pseudonimem Paweł Jasienica. W 1946 debiutował na łamach Tygodnika Powszechnego, a wkrótce zostaje współredaktorem tego czasopisma. W latach sześćdziesiątych pisarz działa społecznie i literacko; wstępuje do Stowarzyszenia „Pax”, zarządza Caritas, jest wiceprezesem Związku Literatów Polskich (od 1959) oraz prezesem „Klubu Krzywego Koła”.

Jasienica jest autorem wielu znanych i cenionych dzieł dotyczących losów Polski pod panowaniem Piastów oraz Jagiellonów. Pojmował on historię w sposób personalistyczny – taka percepcja dziejów Polski nie była zgodna z narzucana przez władzę interpretacją przeszłości...

Podobne wypracowania