Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Dewey - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

John Dewey na świat przyszedł 20 października 1859 roku w Burlington. Zasłynął, jako wybitny pedagog, który stworzył zupełnie nową koncepcję szkoły i przedstawił nowe podejście do nauczania i zadań nauczycieli wobec dzieci, a także uczniów wobec nauki.

Jedną z najbardziej znanych koncepcji Deweya jest „szkoła pracy”. Uczony chciał wykazać, a także zwrócić uwagę na to, jak powinno wyglądać kształcenie dzieci. Uczniowie nie powinni przyswajać wiedzy czysto teoretycznej, ale zdobywać ją poprzez działanie i rozwiązywanie problemów. Dzieci miały rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Wiedza miała być zdobywana przy okazji tych działań.

Szkoła, jaką chciał stworzyć Dewey, miała zupełnie różnić się od utartego schematu. Przede wszystkim zrezygnować miano z lekcji. Nauczyciele mieli stwarzać problemy, które młodzież powinna samodzielnie rozwiązywać i czerpać z tego wiedzę. Naukowiec wyróżnił nawet etapy tego procesu. Pierwszym z nich było samo napotkanie na problem i poczucie, że on istnieje. Dalej miało przyjść zdiagnozowanie powagi problemu. Etapem trzecim było poszukiwanie rozwiązania, a dalej wyciąganie wniosków z zaistniałej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem było wspólne rozwiązywanie...

Podobne wypracowania