Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Dewey - biografia, życiorys

John Dewey na świat przyszedł 20 października 1859 roku w Burlington. Zasłynął, jako wybitny pedagog, który stworzył zupełnie nową koncepcję szkoły i przedstawił nowe podejście do nauczania i zadań nauczycieli wobec dzieci, a także uczniów wobec nauki.

Jedną z najbardziej znanych koncepcji Deweya jest „szkoła pracy”. Uczony chciał wykazać, a także zwrócić uwagę na to, jak powinno wyglądać kształcenie dzieci. Uczniowie nie powinni przyswajać wiedzy czysto teoretycznej, ale zdobywać ją poprzez działanie i rozwiązywanie problemów. Dzieci miały rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Wiedza miała być zdobywana przy okazji tych działań.

Szkoła, jaką chciał stworzyć Dewey, miała zupełnie różnić się od utartego schematu. Przede wszystkim zrezygnować miano z lekcji. Nauczyciele mieli stwarzać problemy, które młodzież powinna samodzielnie rozwiązywać i czerpać z tego wiedzę. Naukowiec wyróżnił nawet etapy tego procesu. Pierwszym z nich było samo napotkanie na problem i poczucie, że on istnieje. Dalej miało przyjść zdiagnozowanie powagi problemu. Etapem trzecim było poszukiwanie rozwiązania, a dalej wyciąganie wniosków z zaistniałej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem było wspólne rozwiązywanie problemów i praca w grupie, co miało na celu wytworzenie więzi społecznej między uczniami, którą mogli by w późniejszym życiu zastosować na gruncie funkcjonowania w społeczeństwie. Koncepcja „szkoły pracy” powstawała w latach 1896-1902. Była jednym z najbardziej przełomowych i innowacyjnych podejść do sposobu nauczania.

Dla Deweya bardzo ważne było działanie i pozyskiwanie wiedzy poprzez doświadczenie. System, o którym mowa, oparty był na instrumentalizmie. Początek dały mu prace Charlesa Peirce`a.

Pedagog i filozof wykładał na wielu uniwersytetach amerykańskich. Nauczał między innymi w Nowym Jorku, Chicago oraz na Uniwersytecie Columbia.

John Dewey zmarł 1 czerwca 1952 w Nowym Jorku.

Podobne wypracowania do John Dewey - biografia, życiorys