Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna - Solidarność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata 80. w Polsce to czas intensywnej walki politycznej opozycji, robotników i aktywistów wobec cenzury i problemów PRL-u.

Problem klasy robotniczej, która w czasach PRL miała mieć zapewniony status ponadprzeciętny, w rzeczywistości zajmowała bardzo miską pozycję. Taka sytuacja robotników posłużyła więc opozycjonistom do wsparcia ich żądań i roszczeń, wykorzystując ich niezadowolenie. W działalność polityczną stanu robotniczego zaangażowała się Solidarność, ruch opozycyjny, który działał w całej Polsce. Zaczęły powstawać w Polsce ogromne organizacje, które występowały w interesach ludności.

Jedną z takich organizacji ogólnopolskich był TKK, który ujawnił się podczas stanu wojennego. Tymczasowa Komisja Koordynacyjna skrót TKK to podziemny i nieoficjalny organ nadzorujący działalność regionalnych komórek i struktur Solidarności, działał podczas stanu wojennego, powołany 22 kwietnia 1982 r. Organizacja ta zrzeszała przedstawicieli największych aktywnych ruchów politycznych opozycji. Opozycja przeszła do kontrofensywy politycznej. Władze PRL nie potrafiły uporać się z komórkami TKK.

W skład Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej wchodzili: Zbigniew Bujak jako przedstawiciel...

Podobne wypracowania