Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mao Zedong - biografia, rządy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mao Zedong (Mao Tse-tung) urodził się w 1893 roku w zamożnej rodzinie chłopskiej we wsi Shaoshan. Jako osiemnastoletni chłopak brał udział w rewolucji chińskiej. W 1913 studiował i pracował w Pekinie, gdzie zapoznał się z ideologią marksistowską. W 1921 wstąpił do Komunistycznej Partii Chin (KPCh), a dwa lata później znalazł się w jej Komitecie Centralnym. KPCh weszła w skład Chińskiej Partii Narodowej (Kuomintang).

W 1927 doszło do rozłamu w Kuomintangu pomiędzy komunistami a nacjonalistami. Mao Zedong utworzył Rewolucyjną Armię Robotników i Chłopów i rozpętał tzw. „powstanie Jesiennych Zbiorów” w prowincji Hunan. Jednak siły powstańcze zostały rozbite. W latach 1931-34 powstała Chińska Republika Radziecka, która została rozbita przez wojska Kuomintangu w 1934 roku. Chińscy komuniści zmuszeni zostali do odwrotu. Podczas tego marszu Mao Zedong został przywódcą komunistów.

Koniec II wojny światowej przyniósł zwrot w polityce Chin. Skorumpowane siły Kuomintangu traciły na znaczeniu, a komuniści pod wodzą Mao Zedonga zyskiwali coraz większe poparcie. Jedyną prowincją, w której Kuomintang miał nadal duże znaczenie, był Tajwan. W 1949 r. w Pekinie Mao zatwierdził powstanie Chińskiej Republiki...

Podobne wypracowania