Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Józef - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franciszek Józef I urodził się w 1830 r. Był najstarszym synem arcyksięcia Franciszka Karola (brata i następcy cesarza Ferdynanda I) oraz Zofii Wittelsbach (księżniczki bawarskiej). Już za młodu przejawiał olbrzymie uzdolnienia - prędko opanował kilka języków obcych i odebrał wykształcenie wojskowe.

Okazję, by wykazać się swoimi umiejętnościami miał już w 1848 r. Wtedy to obfitująca w krwawe wydarzenia Wiosna Ludów obnażyła nieudolność rządów Ferdynanda I. Dotychczasowy cesarz postanowił abdykować (przeniósł się do Pragi, gdzie mieszkał już do końca życia), a jego następcą został osiemnastoletni Franciszek Józef I. Niespełna rok później udało mu się już uciszyć wybuchające rewolucje (tylko w sprawie Węgier musiał zwrócić się o pomoc). W 1851r. cofnął wszystkie ustępstwa wprowadzone podczas Wojny Ludów, co umocniło jego władzę.

Dobrze zapowiadający się władca budził niepokój wśród przeciwników. Już w 1853 r. zorganizowano na niego zamach. Śmiałkiem okazał się Węgier - Janos Libenyi, jednakże przedsięwzięcie zakończyło się niepowodzeniem, a młody krawiec został skazany na śmierć. Rok 1854 stał się datą ślubu Franciszka Józefa z Elżbietą von Wittelsbach (znaną także jako Sissi)....

Podobne wypracowania