Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francisco Goya - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francisco Goya urodził się 30. 03. 1746 r. w Fuendetodos – wiosce leżącej w Aragonii na terenie Hiszpanii. Jego rodzina przeprowadziła się tam z Saragossy. Ojciec – Jose Goya porzucił fach pozłotnika i zajął się uprawą ziemi. Matka – Gracia Vincente Lucientes wywodziła się z ubogiej szlachty, a jej rodzina posiadała grunty właśnie w Fuendetodos. Kiedy Francisco Goya miał 14 lat, jego bliscy postanowili powrócić do dawnego życia. Ośmioosobowa rodzina (Francisco miał piątkę rodzeństwa) udała się z powrotem do Saragossy, gdzie ojciec wrócił do starego zawodu.

To właśnie w Saragossie miał miejsce pierwszy kontakt młodego Francisca  z malarstwem i rzemiosłem artystycznym. Za pośrednictwem ojca Salcedo trafił on do pracowni Jose Luzana y Martineza, gdzie zajmował się kopiowaniem wzorów z dzieł mistrzów malarstwa. W wieku siedemnastu lat Goya udał się do Madrytu. Zamierzał tam dostać się na Akademię San Fernando. Jednakże na przeszkodzie stanęło wiele czynników. Przyjmowano artystów, którzy reprezentowali podobne podejście do sztuki, jak to przejawiane przez jury, dodatkowo bardzo częstym zjawiskiem był nepotyzm. Młody malarz nie pozwolił, aby te wydarzenia osłabiły jego zapał. Postanowił nadrobić swoje braki...

Podobne wypracowania