Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sztuka gotycka - Rzeźba gotycka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozwój sztuki i rzeźby gotyckiej determinowany był głównie przez styl architektoniczny, jaki w XII wieku wyłonił się z budownictwa romańskiego. Wtedy to bowiem rozpoczęto stosowanie śmiałych rozwiązań, które powodowały, iż obiekty sakralne, do tej pory skąpane w mroku, nabierały lekkości i światła. Zastosowano łuki ostre i sklepienia na skrzyżowaniach ostrołuków. Mury nie dźwigały już ciężkich sklepień, co umożliwiło wykuwanie w nich ogromnych okien z witrażami i rozet zdobiących fasady. Powstawały kościoły wysokie i smukłe – katedry sięgające 40 metrów miały sławić Boga, jednocześnie obrazując możliwości człowieka (te bardzo często były przeszacowane, 48-metrowa katedra w Beauvais zawaliła się).

Powstały we Francji, styl ten szybko rozprzestrzenił się na całą Europę. Odzwierciedlając zmiany zachodzące w myśleniu – zmierzch romańskiego apokaliptycznego symbolizmu i przedstawienie człowieka w jego naturalnym, rzeczywistym obrazie – gotyk stał się uniwersalną sztuką miejską. Powstawały nie tylko okazałe świątynie, ale również mury miejskie z udekorowanymi bramami, kupieckie sukiennice, ratusze, mosty czy mieszczańskie kamienice.

Stopniowo rzeźba, do tej pory jedynie ozdabiająca architekturę, wybijała się...

Podobne wypracowania