Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Epoka brązu - charakterystyka epoki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy ludzie opanowali już sztukę przetwarzania czy też raczej przerabiania kamieni na urządzenia potrzebne w codziennej pracy (czy to w pracach domowych, na roli czy podczas polowania), przyszedł czas postawić kolejny krok, który przeniesie cywilizację ludzką do następnego etapu jej rozwoju. Tym krokiem miało być opanowanie sztuki przetapiania metali przy zastosowaniu ognia. Kamienne narzędzia kruszyły się dość łatwo, podczas gdy wykonane z metalu miały być znacznie trwalsze od poprzednich. W tym celu wykorzystywano początkowo miedź, jednak szybko zastąpiono ją brązem, czyli stopem miedzi z cyną. Taka „mieszanka” gwarantowała znacznie większą twardość, którą coraz bardziej zaczął doceniać człowiek prymitywny.

Jednakże wejście w nowy etap cywilizacyjny to nie tylko zapewnienie trwałości dla swoich narzędzi, a poprzez to – samemu sobie - możliwości skupienia się na konkretnej pracy (w polu, na łowach) zamiast na odtwarzaniu uszkodzonych narzędzi. To przede wszystkim zmiany społeczne, jakie zachodziły w coraz większych grupach ludzkich. Z jednej strony dany metal należało wydobyć, a z drugiej - umiejętnie przetopić. Obie te funkcje wymagały pewnych zdolności, które następnie należało doskonalić przez lata praktyki, co skutkowało wytwarzaniu...

Podobne wypracowania