Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oktawian August - reformy i podboje. Kim był Oktawian August?

Oktawian August – naprawdę Gajusz Juliusz Cezar Oktawian – urodził się w 36 roku p.n.e. jako wnuk siostry Juliusza Cezara, który adoptował go w swoim testamencie. Jego tytuł to: Imperator Syn Boskiego Cezara August.

Był jednym z najbardziej znanych, poważanych i zapamiętanych polityków rzymskich, który dzięki swoim posunięciom zdołał zaskarbić sobie tytuł jednego z najznamienitszych ludzi świata starożytnego Rzymu.

Po 44 r.p.n.e. Oktawian wymusił wybór na pozycję konsula, a w 42 r. p.n.e. zwyciężył z zabójcami Cezara pod Filippi. Z jego winy doszło do wojny morskiej pod Akcjum, którą Oktawian wygrał wraz z Antoniuszem i Kleopatrą, w 30 roku p.n.e. stał się dyktatorem Imperium Rzymskiego.

Jako władca zapewnił w senacie miejsca jedynie swoim sojusznikom, którzy przyznali mu tytuł cesarza rzymskiego. Jego reformy obejmowały między innymi podział prowincji na senatorskie i cesarskie, podział armii na legiony, auxilia, pretorianów i kohorty miejskie, stworzenie funduszy celowych, wprowadzenie stałego opodatkowania. Podczas swojego panowania Oktawian zdobył Egipt, Panonię i Dalmację.

Jego rządy określane są jako ,,Pokój rzymski” (PAX Romana) – bez wojen i buntów. Dzięki temu rozwijała się kultura i sztuka: tworzyli Horacy i Wergiliusz. Umocniła się też rola rodziny w państwie, wybudowane zostały liczne świątynie i obeliski.

Sam Oktawian, jako umysł humanistyczny, stworzył pokaźny zbiór dzieł, zawierających m.in. mowy, pisma filozoficzne, biografie, listy, pamiętniki, fraszki, a nawet poematy i tragedie. Niestety, do naszych czasów zachowało się niewiele z nich.

Podobne wypracowania do Oktawian August - reformy i podboje. Kim był Oktawian August?