Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sobór Watykański II - postanowienia II Soboru Watykańskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

II Sobór Watykański zakończył się 8 grudnia, roku 1965 (trwał od 11 października 1962 roku). Miał on poważne skutki dla myśli kościoła katolickiego, w której zwyciężyła idea otwarcia go na świat zewnętrzny i nawiązania współpracy z innymi religiami chrześcijańskimi. Przygotowanie soboru było dziełem „papieża pokoju i dialogu”, Jana XXIII, który zmarł w trakcie jego trwania, ale przedsięwzięcie kontynuował Paweł VI.

Z najważniejszych zdobycz soborowych, należy wymienić deklarację zupełnej rezygnacji z kwestii politycznych i uznanie faktu, że charakter danego państwa jest laicki. Był to znaczny krok, jeżeli uwzględnić, że od początku istnienia, kościół był siła polityczną, niejednokrotnie walczącą z władzą świecką o możliwość panowania nad światem (co w pełni ujawniło się podczas sporu z cesarstwem).

Wprowadzono także możliwość używania podczas liturgii narodowych języków, co stanowiło zarówno fakt nadania pewnej autonomiczności kościołom państwowym, jak i zwrócenie uwagi na potrzeby wiernych, do których kościół miał od tej pory znacznie się przybliżyć - nie bez przyczyny nazwano wówczas kościół ludem Bożym, od tej pory bowiem potrzeby ludu miały zostać uwzględnione i miał...

Podobne wypracowania