Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tales z Miletu - filozofia, odkrycia, poglądy

Tales z Miletu jest znany współczesnym głównie ze swego twierdzenia (prawa) matematycznego. Jednakże myli się ten, kto uważa go jedynie za matematyka, wszak operował on na znacznie szerszym polu naukowym. Mianowicie uznaje się go również za badacza fizyki, astronomii, polityki, inżynierii oraz oczywiście filozofii.

Jedną z jego większych zasług w dziedzinie filozofii było nowe (jak na owe czasy) podejście w stosunku do natury człowieka. Mianowicie nie zadowalał się on religijnym tłumaczeniem tego pojęcia, starał się szukać pewnych prawd na polu przyrody. I tego też właśnie dokonał – tworząc racjonalną teorię natury, zwanej physis. Racjonalną teorię, czyli taką, w której nie odwoływał się on do żadnych nadprzyrodzonych sił sprawczych, a opierał się jedynie na rozumowym podejściu do problematyki.

Ponadto Tales z Miletu był zwolennikiem twierdzenia, iż wszystko co istnieje na ziemi, powstało z wody. Według niego to właśnie woda jest składnikiem występującym w każdym elemencie świata. Zresztą najlepiej uwidaczniają to jego słowa: „Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa”. Zresztą, co ciekawe, Tales uznawał, że Ziemia unosi się na wodzie.

Wracając do kwestii matematyki czy też astronomii, Tales sporą część swojej wiedzy i przemyśleń w tej dziedzinie zawdzięcza Egiptowi i Babilonowi – krajom, po których podróżował. To właśnie tam zetknął się z dobrze działającą (głównie w praktyce) astronomią i matematyką, stąd też praktykę tą postanowił przełożyć na teorię, tworząc jednocześnie argumenty do uzasadniania kolejnych praw.

Podobne wypracowania do Tales z Miletu - filozofia, odkrycia, poglądy