Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cenzura w PRL - Cenzura w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cenzura jest podstawowym narzędziem używanym w każdym państwie totalitarnym. Ma na celu kontrolę treści przekazywanych społeczeństwu i kreowanie rzeczywistości zgodnie z założeniami propagandowymi. W Konstytucji PRL z 1952 roku był zapis, iż władza PRL zapewnia obywatelom wolność myśli, słowa, prasy i wyznania. Natomiast w rzeczywistości wszystkie informacje, które docierały do społeczeństwa, były wynikiem sprawnej manipulacji. Zadaniem cenzury było ukrycie wad systemu i odebranie głosu opozycji. Polska była kreowana na socjalistyczny raj, gdzie władza służy ludowi, dając mu powszechne szczęście i dobrobyt. Cenzura zakazywała wszelkich utworów, zawierających treści „godzące w ustrój Państwa Polskiego, sojusze międzynarodowe, głoszące nieprawdę oraz naruszające dobre obyczaje”.

W czasach PRL cenzura funkcjonowała pod postacią instytucji, jakim był Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (GUKPPiW). GUKPPiW został powołany dekretem w 1946 roku, a jego nazwę zmieniono w 1981 na Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Cały system administracji w PRL-u opierał się na silnej centralizacji struktur. Wszystkie ważne decyzje podejmowane były w Warszawie. Aby usprawnić pracę cenzorów, stworzono szczegółowy...

Podobne wypracowania