Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Lwie Serce - biografia, życiorys

Żyjący we wczesnym średniowieczu (przypuszczalne lata życia to 1157-1199) król Anglii, jak sam przydomek wskazuje – wykazywał się w wielu sytuacjach męstwem i bohaterstwem, choć wielu ludzi krytykowało go za całkowite poświęcanie wojnie nie tylko własnej osoby, ale także funduszy, które mogły być przeznaczone na inne cele.

Był świetnie i wszechstronnie wykształcony, wziął za żonę Berengarię, której rodzice władali Nawarrą, Kastylią i Leónem. Ryszard pozostawał w długim konflikcie z własnym ojcem, który żądał od syna posłuszeństwa. Spory między nim a jego braćmi utrzymywały się także po objęciu władzy przez Ryszarda w 1189 roku. Podczas koronacji znany jest tragiczny epizod, kiedy to Ryszard nakazał wyrzucić z uroczystości wszystkich Żydów. Kilku jednak udało się przedostać, ale w efekcie król tak się zezłościł, ze nakazał wymordować swoim ludziom wszystkich Żydów, jakich napotkają.

Ryszard bardzo angażował się w wyprawy krzyżowe i poświęcał na to wiele środków finansowych, za co był wielokrotnie krytykowany. Niechęć budziło także większe zainteresowanie sprawami Francji niż Anglii, łącznie z niechęcią do nauki języka angielskiego, którego nigdy nie przyswoił.

W czasie wypraw krzyżowych Ryszard dotarł na Cypr, który pozostawał do tej pory w bizantyńskich rękach, jednak królowi udało się pokonać opór i zdobyć wyspę. Słynny jest także spór Ryszarda z Saladynem – muzułmańskim przywódcą – o Jerozolimę, który zakończył się ugodą pozwalającą muzułmanom zachować miasto, lecz pod warunkiem udostępnienia dla pielgrzymów miejsc świętych.

Po powrocie do kraju Ryszard musiał zmierzyć się ze swoim bratem Filipem, który chciał zagarnąć tron, jednak Lwie Serce pokonał go. Ze śmiercią władcy związana jest smutna historia – miał wystrzelić do niego strzałę pewien młodzieniec, który ćwiczył się w strzelaniu z łuku. W ranę, którą król otrzymał, wdało się zakażenie powodując jego śmierć w 1199 roku.

Ziemie pozostałe po śmierci Ryszarda otrzymał jego brat Jan, natomiast majątek przypadł w udziale siostrzeńcowi Ottonowi.

Podobne wypracowania do Ryszard Lwie Serce - biografia, życiorys