Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Wielki – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Wielki (Aleksander Macedoński) urodził się w lipcu 356 roku p.n.e. w Pelli, a zmarł 10 czerwca 323 roku p.n.e. w Babilonie. Późniejszy zdobywca był synem króla Filipa II. Jego matką była księżniczka Olimpias. Jego nauczycielem był grecki filozof i myśliciel – Arystoteles.

Młody Aleksander był dzieckiem bardzo ambitnym. Marzył o sławie, która przetrwa nawet po jego śmierci. Już od dzieciństwa dokonywał wielu spektakularnych czynów.

Znana jest anegdota o tym, jak oswoił brutalnego rumaka, któremu nadał potem imię Bucefał. Nikt nie był w stanie poradzić sobie z dziką bestią – jedynie Aleksander zauważył, że koń najprawdopodobniej obawia się własnego cienia.

Zwierzę towarzyszyło Aleksandrowi we wszystkich jego podbojach. Już jako piętnastolatek stawał na czele wojsk z wyznaczonymi przez Filipa II zadaniami obrony Macedonii. W roku 336 p.n.e. doszło do zamachu stanu i do morderstwa dotychczasowego króla Macedonii. Do końca nie wiadomo, kto dopuścił się tego czynu, ale władzę przejęła Olimpias wraz ze swoim synem Aleksandrem.   
       
Gdy rozeszła się wieść o śmierci Filipa II, w Tebach rozszalało się powstanie, jednak genialny strateg,...

Podobne wypracowania