Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osiągnięcia i wynalazki starożytnych Chin

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cywilizacja Chin w okresie starożytności odbiegała nieco w swym kształcie i charakterze od typowych cywilizacji ówczesnego świata. Wszystko za sprawą niezwykłej innowacyjności, która zadziwiała i po dziś dzień zadziwia cały świat. Elastyczność umysłów chińskich pozwoliła na opracowanie kilku istotnych technologii, które powoli przenikały do różnych dziedzin życia wszystkich zakątków świata i nierzadko osiągały status ekskluzywnych, a poprzez to - niezwykle drogich i dostępnych przede wszystkim dla elit. Pod pewnymi względami status ten utrzymał się do dziś. Jednak w czym tak bardzo zasłużyli się starożytni Chińczycy?

Obróbkę brązu - potrzebnego do produkcji narzędzi - na terenie współczesnych Chin opanowano już w okolicach drugiego tysiąclecia p.n.e. Jednakże sektor ten był mocno ograniczony ze względu na trudności w dostępie do cyny (składnika brązu), którą trzeba było sprowadzać ze znacznych odległości. Przyczyniło się to do tego, iż narzędzia z brązu nie mogły szeroko się rozpowszechnić, lecz - z drugiej strony – fakt ten być może zmobilizował starożytnych Chińczyków do poszukiwania alternatywnych surowców stosowanych do wyrobu narzędzi. Sztuka ta udała im się pomiędzy VI i V wiekiem p.n.e....

Podobne wypracowania